رایگان l دانلود l محصولات l درباره ما l تبلیغ در سایت l

الفباي تغذيه صحيح را از ما بياموزيد
منوی اصلی
اول دفتر  
فهرست مطالب  
جست و جو  
رژيم‌هاي غذايي  
آشنایی با هرم غذایی  
گروه‌هاي تغذيه‌اي  
نكات جالب تغذيه‌اي  
ويتامين‌ها  
مواد معدنی  
معرفی کتاب  
دریافت برنامه غذایی  
وبلاگ مدیر  
دریافت پیام سلامتی روزانه
با خبر باشید
پست الکترونیکی

پيام كوتاه سلامتي
مهم نيست غذايي كه مي‌خوريد چقدر انرژي دارد . مهم اين است كه چقدر از آن غذا را ميخوريد
 
101 مزيت شيردهي
تغذيه با شير مادر از كودك در مقابل مننژيت باكتريايي محافظت مي‌كند.
 
 
نکاتی از بزرگان
شستن دست قبل از غذا فقر را برطرف کند و بعد از غذا غصه را بزدايد و ديده را روشن کند. رسول اکرم(ص)
 
رضا دهقان
به اشتراک بگذارید

نویسنده مطلب :رضا دهقان

روزه چیست و آیا برای بدن فایده دارد؟

از لحاظ علمی هشت ساعت بعد از آخرین غذایی که می‌خوریم بدن در شرایطی قرار می‌گیرد که اصطلاحا Fast یا روزه نامید می‌شود. این اتفاقی است که تقریبا هر روزه برای همه ما رخ می‌دهد.

اگر خواب معمول شبانه شما هشت ساعت باشد و از نیم ساعت قبل از خواب چیزی نخورید صبح که از خواب بر می‌خیزید در حالت روزه یا Fast قرار دارید و شاید به همین جهت نیز وعده صبحگاهی شکستن روزه یا Breakfast نام نهاده شده است.


در دین اسلام روزه به معنای مجموعه‌ای از تمرینات روحی و جسمی است که یکی از جنبه‌هایش پرهیز از خوردن و آشامیدن از اذان صبح تا اذان مغرب است.

روزه گرفتن برايم خوب است یا ضرر دارد؟

شاید بهتر باشد کمی سوال‌مان را تغییر دهیم. زیرا همانگونه که خداوند و رسولش گفته‌اند روزه موجب سلامتی خواهد شد. اما اینکه این روزه‌ای که ما می گیریم موجب سلامتی جسمی‌‌مان خواهد شد یا خیر؟ سوالی‌است که برای دانستن پاسخ‌اش باید فیزیولوژی روزه‌داری را بدانیم یعنی مطلع شویم در طول روزه‌داری چه تغییراتی در بدن رخ می‌دهد.

اتفاقاتی که در طول روزه‌داری در بدن رخ می‌دهد به طول ساعات روزه‌داری بستگی دارد. همانطور که قبلا هم گفتیم بطور معمول هشت ساعت پس از خوردن یک وعده غذایی بدن به حالتی می‌رسد که از لحاظ فیزیولوژیک روزه اطلاق می‌شود. این همان زمانی است که سیستم گوارش جذب مواد مغذی موجود در غذای خورده شده را به اتمام می‌رساند.

در حالت طبیعی گلوکز ذخیره شده در کبد ماهیچه‌ها منبع عمده انرژی مصرفی بدن به شمار می‌روند. در طول روزه‌داری این منبع گلوکز ذخیره‌ای اولین منبع تولید انرژی به حساب می‌آید. پس از آن نوبت به چربی است که بسوزد و انرژی تولید نماید. البته هنوز مقادیر کمی گلوکز از طریق مکانیسم‌های دیگری در کبد تولید می‌شود.

تنها پس از روزه‌داری طولانی – یعنی چند روز تا چندهفته متوالی غذا نخوردن – بدن به ناچار برای تولید انرژی از پروتئین ها استفاده می‌کند. این حالت گرسنگی مطلق نامیده می‌شود و کاملا با سلامتی فرد مغایر است. در این‌حالت به علت استفاده از پروتئین برای تولید انرژی ماهیچه‌ها تحلیل رفته و فرد ضعیف و ناتوان به نظر می‌رسد.

از آنجایی که روزه‌داری در ماه رمضان تنها از طلوع تا غروب آفتاب طول می‌کشد زمان زیادی از روز برای ذخیره دوباره انرژی در بدن وقت خواهید داشت. در واقع روزه‌داری موجب تغییر آرام سوخت اصلی بدن از گلوکز به چربی می‌شود بدون آنکه ماهیچه‌ها آسیب ببینند یا از بین بروند.

استفاده از چربی به عنوان انرژی هم بدون از دست دادن ماهیچه وزن شما را کاهش می‌دهد و هم در طولانی مدت کلسترول شما را کاهش می‌دهد. این کاهش وزن کنترل دیابت و افت فشار خون را راحت‌تر می‌کند. ظاهرا در طول روزه‌داری سموم ذخیره شده در بافت چربی نیز آزاد شده و در نهایت توسط بدن دفع می‌شوند. بعد از چند روز روزه‌داری سطح آندروفین‌های ترشح شده افزایش می‌یابد که موجب هشیاری و سرحالی و بهتر شدن احساس عمومی فرد خواهد شد.

در طول روزه‌داری دریافت متعادل مایعات و غذا بسیار مهم است. کلیه ها نقشی مهم در تنظیم آب و املاحی مانند سدیم و پتاسیم دارند.


- 20 تير 1392
سفارش و دریافت برنامه غذایی

این برنامه‌غذایی به گونه‌ای طراحی شده است که در کلیه ایام و فصول سال قابل استفاده است. دریافت و بکارگیری این برنامه غذایی می‌تواند شما را در رسیدن به اهداف تغذیه‌ای‌تان یاری نماید. به همراه این برنامه غذایی می‌توانید  از خدمات دیگری نیز استفاده نمایید.
کتاب «تمام جواب‌های من- ۹۴ نکته برای موفقیت در برنامه غذایی» :
این کتاب تالیف مدیر سایت می‌باشد و حاوی نکاتی است که در طول سال‌ها مشاوره با بیماران و مراجعین جمع آوری شده است. خواندن ۹۴ نکته برای موفقیت در برنامه غذایی به شما توصیه می‌شود.
مشاوره ویتامین و مکمل :
این مشاور به ما کمک می‌کند تا بتوانیم کمبودهای مواد مغذی شما را شناسایی کنیم و با تجویز مکمل هایی مناسب و با صرفه اقتصادی بدن شما را از افتادن در ورطه سوء تغذیه نجات دهیم. یکی از دلایل شکست خوردن در بسیاری از برنامه‌های غذایی استفاده نکردن از مکمل‌هاست.
مشاوره هنگام دریافت برنامه :
مهم‌ترین قسمت این برنامه غذایی‌است. اگر مشاوره را نیز انتخاب نموده باشید .به فاصله نهایتا یک روز کاری پس از اتمام سفارش با شما تماس گرفته می‌شود.
پشتیبانی ۳ و ۶ ماهه :
این امر که پس از آغاز برنامه غذایی نیز مورد ارزیابی قرار بگیرید بسیار  حائز اهمیت است. چنانچه این سرویس را انتخاب نمایید در طول سه ماهه یا شش ماه بعد با شما تماس می گیریم و پس از سنجش و ارزیابی‌تان چنانچه لازم باشد توصیه‌های جدید را نیز دریافت خواهید نمود.

شما می‌توانید برنامه غذایی سایت را از دو طریق پستی و مستقیم سفارش دهید.

در روش مستقیم ابتدا مبلغ سفارش را از طریق اینترنتی پرداخت می‌کنید اما در روش پستی اول سفارش می‌دهید و پس از دریافت کالا توسط مامور پست هزینه آنرا می‌پردازید.
با پرداخت شتابی می‌توانید از تخفیف ویژه سایت برخوردار شوید.

برنامه غذایی
کتاب تمام جواب‌های من
۹۴ نکته برای موفقیت در برنامه غذایی
مشاوره ویتامین و مکمل
مشاوره هنگام دریافت برنامه
پشتیبانی  سه ماهه
پشتیبانی ۶ ماهه
خرید پستی و تحویل هزینه به مامور پست
خرید مستقیم و دریافت تخفیف

 


منت نهادید
نظرات کاربران
*پر نمودن فیلد های ستاره دار الزامی است.
نام و نام خانوادگی* :
کشور* :
ای میل :
نظرشما راجع به این خبر *:
(حد اکثر. کاراکتر)
شمارشگر کاراکتر:       

دیدن نظر کاربران
الفباي تغذيه صحيح را از ما بيموزيد
انگور
موجود در ۱۰۰ گرم
انرژی cal 60.87
کربوهیدرات g 14.94
چربی g 0.08
پروتئین g 0.561
۷۰۰ غذای دیگر
تغذیه بر اساس گروه خونی
تعیین درصد چربی بدن شما
میزان ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
آشنایی با هرم غذایی
رژیم غذایی بر اساس مشخصات فردی شما
محاسبه انرژی غذاهایی که خورده‌اید
میزان مواد مغذی مورد نیاز بدن شما
تعیین وزن ایده آل شما
 

زکات علم پراکندن آن است.
هیچگونه حقی را برای خود محفوظ نمیدانم.
با معرفی این سایت به دیگر هموطنانمان امکان استفاده از اطلاعات و خدمات این سایت را برای دیگران هم فراهم آورید.
postmaster@rejimdarmani.com 0936ABCDIET